موسسه آموزش عالی مدت
17 اکتبر , 2015

زندگی و بالا پایین هایش لحظاتی را در زندگی همه انسان ها ایجاد می کند که گذراندن آنها بدون تجربه کردن استرس امکان پذیر نیست. چه بسا اولین استرس وارد شده به هر انسانی درست مقارن با لحظه تولدش است. زمانی که از جهان امن و پر از آرامش درونی به جهان ناشناخته بیرونی پا می گذارد. این استرس و مواردی شبیه به آن در طول زندگی فراوانی های بسیاری دارد و موفقیت در گرو کسانی است که می توانند آنها را به خوبی مدیریت کنند.
اما استرس چیست؟ و چرا به جای مقابله با آن باید به مدیریت آن پرداخت؟
واژه استرس از لغت لاتین”distringere” به معنی ”از هم گسستن“ گرفته شده است و در زبان فارسی معادل هایی مانند: تنش، فشار عصبی، فشار روانی و … برایش در نظر گرفته شده است. هنگامی که آن را مد نظر داریم، باید به دو مؤلفه اصلی در مفهوم استرس دقت کنیم:
استرس به عنوان یک عامل بیرونی یا استرسور که منظور از آن به موقعیت هایی بیرونی است که بروز آنها و مواجه شدن با آنها برای ما استرس ایجاد می کند
استرس به عنوان عکس العملهای فیزیولویک ، ذهنی و هیجانی بدن در مقابل موقعیت ها و حادثه های وحشتناک، خطرناک و حتی مبهم و حساس است. درست مانند زمان هایی که به دلیل استرس وارد شده قادر به انجام هرآن چیزی که از قبل برنامه ریخته بودیم یا در ذهن داشتیم، نیستیم.
اما به گزارش APA استرس ها را می توان در 3 طبقه اصلی جای داد:
1- استرس لحظه ای و کوتاه مدت
2- استرس برای مدت زمانی مشخص و به شکل دوره ای
3- استرس مزمن و همیشگی
اما آیا این استرس ها را باید در طبقه استرس های مثبت و مفید جای داد یا طبقه منفی و مضر؟
مرز میان این دو در کجا قرار دارد؟ آسیب های وارده از طریق تداوم چنین استرس هایی چیست و در نهایت چه اقداماتی را می توان در زمینه مدیریت استرس و پیشگیری از آسیب های احتمالی آن انجام داد؟
پاسخ این پرسش ها و مطالب دیگری از این دست را با شرکت در کارگاه مربی گری مهارت زندگی(مدیریت استرس) با تدریس آقای حسین ناصری مؤلف کتاب مهارتهای زندگی ویژه دانشجویان(کتاب مطالعه, کتاب کار و کتاب راهنمای تدریس) بیابید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این دوره آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مربیگری مهارتهای زندگی (مدیریت استرس)

 

جهت دریافت کلیه اطلاعات مرتبط با کارگاه ها، ایمیل خود را به همراه عبارت MOD به شماره 100042920 پیامک کنید.

نمونه پیامک ارسالی: nasiri@yahoo.com – MOD

telegram-chanel
اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin

نظرات كاربران

 1. بشیر گفت:

  با سلام خدمت شما اساتید محترم
  بنده از استان فارس با شما ارتباط برقرار نمودم به دلیل مشغله کاری و مسافت زیاد متاسفانه ما شهرستانی ها نمی توانیم از این فرصت سبز استفاده نماییم کاش مباحث ارایه شده را در یک فایل پی دی اف یا پاور پوینت به اشتراک بگذارید تا اگر فردی دوست داشت برای خرید آن اقدام نماید .
  با تشکر از شما و امید این که من را هم یاری نمایید و به پیشنهاد من توجه بفرمایید
  پیروز و سبز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *