۱۴ مهر , ۱۳۹۴

یکی از مهمترین و بزرگ ترین و در عین حال پر استرس ترین انتخاب های زندگی هر انسانی  انتخاب همسر است و شاید بزرگ ترین هدفی که به دنبال  کسب آن هستند رضایت زناشویی است. همانطور که الیس(۱۹۸۹)، در کتاب زوج‌درمانی براساس نظریه‌ی عقلانی‌هیجانی می‌نویسد: «طرق مختلفی برای تعریف رضایت‌مندی زناشویی وجود دارد که یکی از بهترین تعاریف این است: رضایت‌مندی زناشویی، زمانی حاصل می‌شود که زن و شوهر از تمامی روابط زناشویی خود، احساس عینی، خشنودی، رضایت و لذت داشته‌باشند.»

اما شاید امن ترین راه رسیدن به چنین هدفی مشاوره ازدواج باشد.

درواقع، مشاوره‌ی قبل ازدواج، شامل مجموعه‌ اقداماتی است که در طی آن  داوطلب ازدواج  با کمک مؤثر  مشاور و روانشناس، امکان این را پیدا می کند که در درجه اول به پختگی روانی لازم دست پیدا کند و سپس اصول و مبانی مربوط به انتخاب همسر، احکام شرعی مربوط به ازدواج، طرح‌ریزی نحوه‌ی زندگی مشترک و سازگاری متناسب با ویژگی‌های شخصیتی، توانایی‌ها و ضعف‌های خود و طرف مقابل و هم‌چنین واقعیت‌ها و امکانات را بررسی نموده و شیوه‌ی صحیح انتخاب همسر را اتخاذ نمایند. این جریان، با انعقاد پیوند ازدواج متوقف نمی‌شود؛ بلکه پس از ازدواج نیز، درصورت نیاز زوجین، روانشناس پذیرنده و همچنین مشاور آنها باقی خواهد ماند. در این زمینه پژوهش ها نشان داده اند که آموزش مهارت های ارتباطی در زمینه ازدواج باعث پیشگیری از درماندگی زناشویی در میان زوج های تازه ازدواج کرده می شود. علاوه بر آن موجب افزایش رفتارهای ارتباطی مثبت و کاهش رفتارهای ارتباطی منفی می‌شود. چنین برنامه‌هایی، توافق زوجی را افزایش داده و هم برای مردان و هم برای زنان سومند خواهد بود.

در همین راستا ارائه آموزش مشاوره ازدواج برای قشر جوان و طالب تشکیل زندکی زناشویی ضروری است. به همین منظور مؤسسه آموزشی عالی مدت پیشگام در ارائه خدمات کاربردی برای رواشناسان و مشاوران، کارگاه “مشاوره پیش از ازدواج” را با تدریس دکتر منصوره سادات صادقی، برگزار می کند.

 

photo_2015-10-06_15-38-11

جهت دریافت کلیه اطلاعات مرتبط با کارگاه ها، ایمیل خود را به همراه عبارت MOD به شماره ۱۰۰۰۴۲۹۲۰ پیامک کنید.

نمونه پیامک ارسالی: nasiri@yahoo.com – MOD

telegram-chanel
اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *